ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


viber 2023 11 20 17 24 20 361 1 

 


viber 2023 11 20 17 24 20 361 1 

50

День прикордонника – професійне свято України

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

   28 травня 2017 р. Дню прикордонника виповнилося 59 років. Із часів заснування окремого корпусу кордонної охорони Української Народної Республіки і до сьогодні прикордонники залишаються відданими українському народові та з честю виконують визначені завдання. День прикордонника дістався кільком колишнім союзним республікам у спадок від СРСР. Саме там 28 травня 1918 р. була створена Прикордонна охорона, з якої згодом «виросли» прикордонні війська України, Білорусі, Росії, Таджикистану і Киргизії. У цих державах відзначають День прикордонника в один день.
   Через сорок років люди, що несли службу на рубежах тодішньої неосяжної батьківщини, отримали своє власне свято. У 1958 р. 28-й травневий день офіційно був оголошений Днем прикордонника. Після розпаду СРСР охоронці кордонів у новоутворених державах підпорядковувалися різним держ авним структурам. Однак за святом закріпилася звична дата: сучасні прикордонники відзначають свій день тоді ж, коли і їх попередники, таким чином вшановуючи багаторічну традицію, тим самим закріплюючи спадкоємність поколінь.

   
6 
   Указом Президента України від 21 травня 2003 р. № 431 «Про внесення зміни до Указу Президента України від 25 травня 1992 р. № 308» свято встановлено 28 травня. Цей день відзначається і сьогодні.
   З нагоди Дня прикордонника Президент України Петро Порошенко відвідав мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби та привітав оборонців зі святом. Глава держави вручив ключі від службового житла 52 військовослужбовцям, державні нагороди та передав понад 300 одиниць техніки, яку найближчими днями направлять для посилення прикордонних підрозділів.
   Насамперед День прикордонника святкують ті, хто має безпосереднє відношення до служби на державних рубежах. Це не тільки прикордонники, але і ті, кому довелося проходити там строкову службу. До них приєднується персонал, що забезпечує функціонування прикордонної охорони, а також їхні рідні, близькі та друзі.
    Цей день вважають своїм професійним святом і майбутні прикордонники, які осягають науку охорони державних рубежів в аудиторіях вузів, а також їх викладачі. В Україні це студенти та викладацький склад Національної академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького.
   Пам'ятники прикордонникам є у кожній країні. Зазвичай вони зображують захисників кордонів, прикордонні стовпи і вірних друзів по службі – прикордонних собак. Мабуть, найцікавіший монумент такого типу відкрили у 2003 р. в Україні біля села Легедзине Тальнівського району Черкаської області. Вже стало традицією черкащан і гостей приходити до цього политого кров'ю плацдарму Другої світової війни у цей поминальний день, де влітку 1941 р. прикордонники Окремої Коломийської прикордонної комендатури – всього близько 500 чоловік і 150 собак, прийняли бій з фашистськими загарбниками.
   Бій був нерівним, всі прикордонники героїчно загинули. Всього кілька людей залишалися живі, коли на поле випустили прикордонних собак. Так вдалося зупинити наступ ворога майже на два дні. Собак, які вижили, нацисти спіймали і розстріляли. Жителі села поховали прикордонників і чотириногих героїв в одній братській могилі. В пам'ять про них у 2003 р., біля траси Умань – Черкаси, вдячні земляки звели меморіальний комплекс доблесті і слави.
   Із болем у серці громада історичного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини згадує сьогодні імена наших героїв-земляків, які віддали життя на Сході України за мир і спокій на рідній землі у російсько-українській війні. Вічна їм пам'ять!

4
5
   25 травня в Уманському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10-медична гімназія» було відкрито меморіальну дошку Ігорю Олександровичу Шлямару. Він загинув 25 травня 2015 р. на Луганщині біля кордону з РФ, на контрольованій Україною території. На урочистому мітингу вірша «Герої не вмирають» (автор Карасевич А.О.) прочитала Гекалюк Людмила Юріївна, начальник Центру культури і дозвілля «Гаудеамус» Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.
    На історичному факультеті працюють колишній старший сержант Запорожець Микола Олексійович, який проходив строкову службу в прикордонних військах на кордоні з Афганістаном у 1967 – 1970 рр., а нині є кандидатом філософських наук, доцентом кафедри суспільних дисциплін, капітаном запасу та Гордієнко В. В., який проходив службу в прикордонних військах у 1980 – 1983 рр. у Середньо-Азіатському прикордонному окрузі, у Московському прикордонному загоні (селище Московський,) на заставі Кокуль, на кордоні з Афганістаном, Єфрейтор.


3


P1010220

   Викладачі і студенти факультету щиросердечно вітають Миколу Олексійовича та Вячеслава Володимировича, колегу і учителя, з Днем прикордонника і бажають вагомих успіхів у справі підготовки учителів в освітянському житті України і захисті її цілісності та Незалежності.
СЛАВА УКРАЇНІ!