ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


Blue333 

50

28 ЖОВТНЯ – ДЕНЬ ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ ВІД НАЦИСТІВ У НІМЕЦЬКО-РАДЯНСЬКІЙ ВІЙНІ 1941-1945 РР.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
 
На початку 1944 р. СРСР вступив у завершальний період німецько-радянської війни. Перед Червоною армією стояло завдання остаточного визволення території СРСР від військ супротивника, повного розгрому Німеччини та її союзників. Ставка Верховного Головнокомандування вирішила силами чотирьох Українських фронтів завдати основного удару по ворогу на території Правобережної України, розчленувати і розгромити його основні сили і визволити від нацистських військ усю територію Правобережної України і Криму.
Цьому посприяли основні військові операції Ставки на території України. 


GzROCJCDyig 1 
 Серед них вигідно відрізнялися перемоги Червоної Армії у Корсунь-Шевченківській операції. Корсунь-Шевченківський виступ у планах обох сторін мав особливе значення. Радянське командування, щоб продовжити наступ на Правобережній Україні, планувало оточити і ліквідувати сили супротивника у цьому районі. У свою чергу, керівництво вермахту планувало з цього плацдарму завдати удар по київському угрупованню радянських військ. Ця наступальна операція здійснювалася військами 1-го і 2-го Українських фронтів з 24 січня по 17 лютого 1944 р. Військам Червоної армії вдалось оточити і розгромити 10 німецьких дивізій. Супротивник втратив убитими і пораненими 55 тис. солдатів і офіцерів, близько 18 тис. гітлерівців потрапили в полон. На честь «нового Сталінграда», як називали Корсунь-Шевченківську операцію, Москва салютувала бійцям Українських фронтів 20 залпами з 224 знарядь.
Наступною по значущості була Умансько-Ботошанська операція. Впродовж 5 березня - 17 квітня 1944 р. війська 2-го Українського фронту розгромили 8-у німецьку армію і 26 березня 1944 р. вийшли до державного кордону СРСР. Вперше за роки німецько-радянської війни бойові дії були перенесені на територію Румунії - держави-сателіта нацистської Німеччини.


eeZw3AaK1Fc

 Влітку і восени 1944 р. завершилося повне визволення території України від німецько-фашистських загарбників. У результаті успішного здійснення Львівсько-Сандомирської, Яссько-Кишинівської, Карпатсько-Ужгородської операцій військами Червоної армії були визволені Львівська, Ізмаїльська області, a також Закарпатська Україна. 28 жовтня 1944 р. останні окуповані гітлерівцями території України були визволені радянськими військами.
 Битва за визволення України, що тривала 680 діб і складалася з ряду великих операцій, у яких брали участь до половини живої сили і бойової техніки всіх діючих радянських Збройних Сил, стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками.


hD2NwUvTdhI
 Вже стало традицією у день визволення України від нацистів покладати квіти до пам’ятника ІВАНУ ДАНИЛОВИЧУ ЧЕРНЯХОВСЬКОМУ, генералу армії, двічі Герою Радянського Союзу, нашому земляку, який отримав свою першу зірку Героя за визволення України – брав участь у битві за Київ, як командувач 60-ї армії. В цьому році ця місія була надана першому курсу історичного факультету УДПУ імені Павла Тичини і Уманській  школі №1.