ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


viber 2023 11 20 17 24 20 361 1 

50

Пам'ятаємо репресованих в'язнів Чортківської тюрми

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

  16 липня 2016 року делегація історичного факультету УДПУ імені Павла Тичини відвідала меморіал жертвам політичних репресій в нашому місті. Цього дня тут відбулася панахида в пам’ять про в’язнів Чорківської тюрми розстріляних органами НКВС в Умані у 1941 р. Очолив делегацію декан факультету, кандидат філософських наук, професор Анатолій Карасевич. Також на заході були присутні гості із Чорткова, родичі загиблих, представники місцевих громад, церкви та міської адміністрації.

32
33
34
 Історична довідка: Перед початком німецько-радянської війни тюрми НКВС Західної України були переповнені в’язнями. У червні 1941 р. у них утримували 72768 людей. Наступного дня після нападу Німеччини на СРСР нарком державної безпеки Всеволод Меркулов видав наказ, у якому йшлося про терміновий облік усіх в’язнів у тюрмах та розподіл їх на тих, хто підлягає депортації у табори ГУЛАГу, і тих, хто має бути розстріляний.
 З’явилася й директива начальника тюремного управління НКВС УРСР капітана держбезпеки Філіппова, яка зобов’язувала евакуювати в’язнів. Однак німецькі війська наступали дуже швидко, а транспорту у НКВС не вистачало. Тож чимало заарештованих так і не потрапили до місць призначення. Чимало горя в’язням, їхнім сім’ям та всій українській спільноті принесла Чортківська тюрма, що на Тернопільщині. Висловлюючись мовою математики, в її основу було покладено страшний квадрат смерті. Із кінця 1939 до середини 1941 р. тюрма Чорткова була наповнена політв’язнями з Галичини та Буковини. За її високим муром жорна репресій перемололи декілька тисяч українських патріотів. Та саме у червні 1941-го р., як стверджує історик Нестор Мизак у книзі «За тебе, свята Україно», вона прийняла найбільшу кількість арештантів — 225. 
 Одразу після початку війни НКВС заарештував авторитетних професорів української гімназії в Чорткові Василя Барана, Михайла Кужіля, Михайла Марковського, Володимира Ільницького, кооператора Івана Телепка. Ніхто з них не повернувся додому. В останні дні червня — перші дні липня 1941 р. Червона армія поспішно відступала і уже 6 липня війська верхмахту окупували Чортків. А кількома днями раніше населення міста розбило тюремну браму, розкопало подвір’я, розвалило стіни із замурованими в’язнями. «Всіх трупів у Чортківській тюрмі нараховано близько 800. Для ілюстрації, як садисти з НКВД знущалися над своїми жертвами вкажемо на факт, що багато трупів знайдено з повідрізуваними вухами, носами й повиколюваними очима», — такі страшні сцени більшовицького терору проти українського населення подавала 30 липня 1941 р. львівська газета «Українські щоденні вісті». 
 Відступаючи з Чорткова, каральні органи сумлінно виконали згаданий наказ НКВС УРСР: 470 осіб вивезли ешелоном у місто Горький, де на них чекав розстріл. Із «Ведомостей выбытия и движения эшелонов по тюрьмам НКВД Украинской ССР» довідуємося: «672 з/к 16 июля 1941 г. прибыли в Горький (в т.ч. из Киева 202 з/к и из Черткова 470 з/к). А ще тисячу в’язнів Чортківської тюрми енкаведисти 2 липня погнали пішим етапом до Умані. То був справді пекельний шлях, який проліг через Скалу, Кам’янець-Подільський, Вінницю... У немилосердну спеку карателі гнали людей під дулами автоматів як худобу — без хліба й води. Проходячи повз річку чи став, люди пили брудну воду, від якої хворіли й непритомніли. Тих, хто не міг іти, розстрілювали на місці. По дорозі до Умані енкеведисти позбавили життя 187 в’язнів, частину з них — за спробу втекти. 
 Колона невільників дійшла до Умані 19 липня. Німецькі війська були вже за 25 кілометрів від міста. На дві радянські армії — 6-ту і 12-ту — чекало уманське кільце смерті. Одну ніч в’язні «перепочили» в Уманській тюрмі, а 20 липня, як писала газета «Краківські вісті» (№242 за 1941 р.), «душогубці стали охриплими голосами викрикувати: «Виходь по п’ять осіб». Так п’ятками стали стягати нещасних у підвал тюрми, де під несамовите довгогодинне гудіння моторів по-звірячому вбивали одну п’ятку по одній». Криваву роботу кати довершили наступного дня. А вже 31 липня 1941 р. заступник начальника тюремного управління НКВС УРСР Дембохін надіслав своєму московському начальникові Нікольському звіт: «20 июля 1941 г. в г. Умань расстреляно и закопано 763 з/к, осужденных и следственных по контрреволюционным статьям. Следовавшие этапом заключенные, осужденные по бытовым статьям, в количестве 64 чел. осовобождены, из них 32 — поляки, временно оставлены в тюрьме г. Умань».
 На вшанування пам’яті про невинно убієнних 2011 року коштом обласного та районних бюджетів Тернопілля в Умані було споруджено меморіал. На гранітних плитах викарбувано всі відомі імена в’язнів Чортківської тюрми, розстріляних на Черкащині. 

35
 Нехай уманська трагедія для кожного громадянина України стане Дзвоном Памяті про жертви українського народу покладені на святу паперть у боротьбі за нашу державність.