ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


viber 2023 11 20 17 24 20 361 1 

50

11 ЛИСТОПАДА 2017 р. – ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ПОЛЬЩІ

   День незалежності Польщі — національне свято Польщі, відзначається щорічно 11 листопада на честь проголошення незалежності держави від панування Російської імперії, Королівства Пруссії та Австрійської імперії у 1918 р.

15

16

Квіти біля меморіалу Юзефа Пілсудського в День Незалежності

   Свято припадає на день завершення Першої світової війни (11 листопада 1918 р.), у результаті чого, після 125 років поділу Польщі між Пруссією, Росією і Австрією, відродилась нова держава Польща.
    11 листопада 1918 р. головою держави став маршал Польщі Юзеф Пілсудський та було сформовано перший демократичний уряд Польщі.
    У вересні 1939 р., на початку Другої світової війни, Польща знову зазнала поділу між нацистською Німеччиною (початок окупації — 1 вересня) та СРСР (початок окупації — 17 вересня). Після закінчення війни День Незалежності офіційно не відзначався до 1989 р., коли у Польщі відбулися перші демократичні вибори.
    День Незалежності Польщі — загальнодержавний вихідний день, який супроводжується підняттям прапорів, виступом президента країни, військовим парадом у центрі Варшави.
    Починаючи з 2008 р., щороку 11 листопада у Варшаві відбувається «Марш незалежності» з ініціативи націоналістичних асоціацій, таких як «Національно-радикальний табір» і «Польська молодь». У 2010 р. на марші налічувалося близько 3000 чоловік, у 2011 р. — більше 20,000 чоловік (за статистикою поліції). У 2013 р. організатори стверджували, що кількість учасників досягла 100,000 чоловік. Серед учасників маршу — ветерани війни, політики, професійні спортсмени, вчені, академіки і навіть католицьке духовенство.


ЦІКАВО ЗНАТИ


    Польські національні кольори, як одні з небагатьох у світі, мають геральдичне походження. В історичному плані вони пов’язані з квітами гербів Королівства Польського і Великого князівства Литовського, які протягом століть були об’єднані в одну державу. У польському прапорі біла смуга символізує білого орла у гербі Польщі та Погоню – лицаря на коні, що представляє герб Литви. Обидві фігури розміщені на червоному щиті. На прапорі білий колір знаходиться зверху, а червоний – знизу, оскільки у польській геральдиці колір гербового зображення важливіше кольору фону.
   3 травня 1792 р., у першу річницю прийняття Конституції 3 травня, біло-червоні кольори були вперше визнані національними. Сейм Королівства Польського формально затвердив їх кольорами польської держави у 1831 р., під час Листопадового повстання. Після відновлення незалежності Польщі зовнішній вигляд польського прапора був затверджений Законодавчим сеймом 1 серпня 1919 р.

18

   День прапора Республіки Польща є святом з 2004 р. Після війни і у період Польської Народної Республіки саме тоді, після 1 травня, знімали державні прапори, щоб не експонувати їх у день свята Конституції 3 травня, скасованого комуністичною владою. Зараз під час святкування Дня прапора проводяться численні патріотичні акції та маніфестації, що нагадують про біло-червоні національні кольори.
  В останні роки знову популярною стала національна стрічка. Біло-червона розетка, яку носили повстанці у XIX ст., тепер прикріплюється до одягу під час найважливіших державних свят.